
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.6 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.05 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 450 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 165 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 165 ns |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Receiver |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Operating Supply Current | 4 µA |
| Packaging | Tube |
| Output Type | 3-State |
Stock: 2422
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57537
Ext.Price$0.57537
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57537 | $0.57537 |
| 10 | $0.40866 | $4.08660 |
| 25 | $0.36762 | $9.19050 |
| 50 | $0.33070 | $16.53500 |
| 100 | $0.29749 | $29.74900 |
| 300 | $0.26760 | $80.28000 |
| 500 | $0.24883 | $124.41500 |
| 1000 | $0.23138 | $231.38000 |
| 3000 | $0.21515 | $645.45000 |
| 5000 | $0.20006 | $1000.30000 |
